Истраживање и промоција биодиверзитета језера у Шумарицама у циљу његовог очувања и одрживог коришћења
Пројекат је реализован кроз теренски рад и у рад у лабораторији и добијени су подаци о разноврсности живог света пре свега воденог екосистема (130 алге, 114 зоопланктона, 33 макрозообескичмењака, 15 врста риба, 20 водених макрофита), али и околине језера (154 биљне врсте, 63 врсте птица, 153 врсте сурлаша (инсеката из суперфам. Curculionidae), три врсте лишаја и две аерофитне алге. На основу добијених података утврђено је да је вода II класе, али да су у језеру интензивни процеси еутрофизације, који се огледају у развоју богате заједнице алги и заједнице водене макровегетације. Резултати указују да треба планирати мере спречавања ширења водених макрофита, а са друге стране спречити даљу сечу листопадне шуме на десној обали језера. Рад на пројекту, а и само језеро је промовисано у штампаним и електронским медијима (Крагујевачке новине, Стаклено звоно, емисије на локалним телевизијама, прилози у хроникама, чланци у електронским и штампаним медијима).
Добијени резултати о биодиверзитету језера у Шумарицама користиће се као основа за прављење збирке и базе података о разноврсности овог језера, која ће послужити као основа за будуће активности на промоцији овог језера („еколошка“ стаза око језера, приказ најинтересантнијих врста на паноима око језера, радионице за ученике и студенте).
У реализацији пројекта учествовали:
проф. др Снежана Симић, руководилац пројекта (алге и лишајеви)
проф. др Владица Симић (макрозообентос и рибе)
проф. др Александар Остојић (зоопланктон)
проф. др Бранислав Ранковић (лишајеви)
доц. др Снежана Пешић (инсекти)
мр Снежана Бранковић (водене макрофите)
др Милан Станковић (флора и вегетација приобалног појаса)
Ана Петровић (макрозообентос, рибе)
Милош Радаковић (птице)
Невена Ђорђевић (алге)
Симона Ковачевић (макрозообентос, рибе)
Наташа Радојковић (макрозообентос, рибе)
Милош Стојиљковић (рибе)
Милица Малишић (алге)
Марија Васојевић (алге)
Филип Грбовић (флора и вегетација приобалног појаса)
Филип Вукајловић (инсекти)
Тијана Јовановић (лишајеви)
Обрада материјала урађена у лабораторијама и Акваријуму на Институту за биологију и екологију на Природно-математичком факултету у Крагујевцу.
Изловљавање риба урађено уз дозволу Министарства за заштиту животне средине и у присуству инспектора Драгана Нићифора.
Помоћ на терену пружили: СЦ „Младост“, техничари и студенти докторских студија ангажовани у Акваријуму, као и рибочуварска служба.